Mieszkańcy Gminy Łomazy włączyli się do 3. edycji Operacji Czysta Rzeka

Czysta Rzeka LOGO

Operacja Czysta Rzeka to największa ogólnopolska akcja społecznego sprzątania rzek oraz ich okolic. Działania są prowadzone w oparciu o Sztaby Lokalne, które zgłaszają się do akcji na zasadach wolontariatu. W całej Polsce zarejestrowano ponad 160 sztabów akcji i ponad 1600 wolontariuszy. Finał Operacji Czysta Rzeka planowany jest w połowie kwietnia br. Akcja ma na celu promocję dbania o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

 

śmiecie rozrzucone po lesie

Do akcji po raz pierwszy, 27 marca br. włączyli się wolontariusze gminy Łomazy, którzy sprzątali miejscowości Jusaki-Zarzeka, Szymanowo oraz Łomazy.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o zdrowie wolontariuszy akcja miała charakter indywidualny i rodzinny. Wolontariuszom przekazywano niezbędne wyposażenie (worki i rękawice), koszulki, a także materiały promocyjno-informacyjne.

 

W akcji wzięli udział dorośli, dzieci i młodzież pod opieką rodziców lub opiekunów: 1 Drużyna Harcerska w Łomazach, Próbna Gromada Zuchowa w Łomazach, Drużyna Łucznicza Tatarzynowie ze Studzianki, piłkarze GLKS Niwy Łomazy, członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, a także pracownicy i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach.

 

Zebrano 201 worków śmieci oraz odpady wielogabarytowe, łącznie około 2,45 tony. Nieczystości zostały zebrane w lasach, przy drogach, a także z okolic rzeki Zielawy i z jej koryta. Po zakończeniu sprzątania dzięki pomocy radnego Grzegorza Wysockiego został zorganizowany odbiór odpadów przez samorząd Gminy Łomazy.

 Dwie osoby z workiem śmieci

Kolejna akcja w gminie Łomazy odbędzie się 17 kwietnia 2021 roku. Celem akcji będzie uprzątnięcie terenu wokół rzeki Zielawy oraz drogach od Łomaz do Studzianki. Zapisy w sztabie STUDZIANKA trwają do 10 kwietnia 2021 roku na stronie https://operacjarzeka.pl/przylacz-sie/.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i zapraszamy do udziału.