Twój rachmistrz może Cię odwiedzić w domu!

Logo GUSOd środy 23 czerwca 2021 r. rachmistrzowie spisowi powołani na przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 mogą przeprowadzać wywiady bezpośrednie w miejscu zamieszkania respondenta.

Poprawa sytuacji pandemiczna pozwoliła na poluzowanie restrykcji i wysłanie rachmistrzów w teren. Kogo odwiedzą?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Rachmistrza można nie wpuścić do domu, ale nie można odmówić mu przekazania danych objętymi spisem.

Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Dlatego chcąc uniknąć bądź wyprzedzić niezapowiedzianą wizytę lepiej dokonać samospisu – można to zrobić samodzielnie na telefonie, tablecie lub komputerze na stronie spis.gov.pl lub za pomocą dedykowanej infolinii 22 279 99 99. Można również przyjść do Urzędu Gminy i dokonać spisu samodzielnie na wydzielonym stanowisku lub przy pomocy urzędnika. Wszystkie przekazywane informacje są objęte tajemnicą statystyczną!

Prowadzenie spisu bezpośredniego to także okazja dla złodziei i oszustów. Warto wiedzieć, jak się uchronić przed ich działaniem i zorientować się, kiedy mamy do czynienia z fałszywym rachmistrzem.

 

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

- imię i nazwisko wraz ze zdjęciem;
- numer identyfikatora oraz hologram;
- nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego;
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora;
- okres, na jaki identyfikator został wystawiony.


W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl;
poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza;
a w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję. 

 

W gminie Łomazy rachmistrzami spisowymi są:

Aleksandra Bzowska
Edyta Rzepecka
Rozpoczęcie wywiadów bezpośrednich nie oznacza, że rachmistrzowie przestali przeprowadzać wywiady telefoniczne – one dalej będą prowadzone na dotychczasowych zasadach.