40 lecie Teatru Obrzędowego "Czeladońka" z Lubenki

teatr CzeladońkaPiękny Jubileusz 40 lecia Teatru Obrzędowego "Czeladońka" z Lubenki, zaowocował gratulacjami oraz życzeniami dalszych sukcesów w propagowaniu kultury ludowej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Łomazy Jerzym Czyżewskim, Wojewódzki Ośrodek Kultury reprezentował zastępca dyrektora, Andrzej Sar, a Urząd Marszałkowski w Lublinie, Dariusz Litwiniuk.

W wydarzeniu uczestniczyły również grupy artystów promujących sztukę ludową: ""Teatr Słowa z Białej Podlaskiej, "Śpiewam bo lubię" z Łomaz, "Luteńka" z Koszoł, "Pelagia" z Ryk, "Sokotuchy" z Hruda. Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja "Baśni o nocy Świetojańskiej" w wykonaniu Teatru "Czeladońka" oraz zabawa z zespołem "Antykwariat" z Białej Podlaskiej. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu obserwatorów z okolicy i powiatu.

 

W dniu wczorajszym Teatr Obrzędowy "Czeladońka", przyjął imię Kazimierza Kusznierów.

Organizator: Teatr "Czeladońka" i Karolina Kwiatkowska

Obsługa techniczna: Arek Saczuk

Foto: Bożena Kaczmarek

 

A teraz trochę słów o założycielu teatru:

Każde spotkanie, każda rozmowa z Kazikiem, wywoływała pozytywne emocje, że się ma przed sobą człowieka, który wie, że jest i istnieje z określoną wizją ukierunkowaną na miejsce w swym małym świecie, którego doświadcza. Często zamyślony, jakby analizował drogę, wiodącą go do określonego twórczego celu, co finalnie obrazował słownie, bądź poprzez artystyczny zmysł, budował szersze spektrum oddziaływania na siebie samego, a przede wszystkim na nas, nasze zachowanie i postrzeganie życia. Na bliską ojczyznę, której prawdę w zabieganej codzienności dostrzegaliśmy tylko fragmentarycznie. Z perspektywy czasu, jego działalność można opisać jako wędrówkę po meandrach istnienia, a jednocześnie specyficzną akademią, w której nauka okraszona jest dobrem, miłością oraz szacunkiem do ludzi i świata.

 

Galeria - facebook