Film o zagładzie łomaskich Żydów.  

Dnia 20-07-2021  w Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach odbyło się kolejne robocze spotkanie w ramach programu "Polacy na ratunek Żydom", dotyczące realizacji filmu dokumentalnego, poświęconego zagładzie 1800 łomaskich Żydów 1942r. W realizację projektu zaangażowani są: Małgorzata Orłowska – dziennikarka TVP Lublin oraz dr Tadeusz Doroszuk – historyk, dokumentalista.

W spotkaniu uczestniczył autor książki ,,Zwykli Żydzi’’ – Meir Halevi Garbarz Gover, były mieszkaniec Łomaz, którego rodzice zostali zamordowani w lesie w Hałach. Na ręce Wójta Jerzego Czyżewskiego została przekazana książka z dedykacją, która obecnie znajduje się w księgozbiorze Gminnej Biblioteki Publicznej w Łomazach.

 

W sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury nagrano wywiady z Panem Mieczysławem Trochimiukiem oraz dr Romualdem Szudejko. Wywiadu udzielił również Pan Meir Halevi Garbarz Gover.

 

Następnie realizatorzy telewizyjni TVP Lublin wraz z uczestnikami projektu odwiedzili miejsce egzekucji Żydów w lesie w Hałach oraz zwiedzili Łomazy.